Az acousticmodelling.com kalkulátorát szeretném ajánlani azoknak, akik saját maguk készítenének akusztikai paneleket.
Egy szélessávú elnyelő panel elkészítése nem bonyolult feladat, egy gyapot táblát bevonunk vetex anyaggal kiporzás ellen, fakeretbe illesztjük majd ráfeszítünk egy légáteresztő szövet/lycra anyagot.
A különböző gyapottáblák testsűrűségtől és vastagságtól függően eltérő mértékben csillapítanak különböző frekvenciájú hanghullámokat. Egyszerűen összehasonlíthatjuk őket a Porous Absorber Calculator segítségével. Az anyagot és vastagságot a szobaakusztika függvényében (utózengési idő mérése ajánlott – RT60) kell megválasztanunk. A miből mennyit és hová kérdéseket mérések alapján szakember tudja megválaszolni, vagy egyszerűen elkezdhetünk mi is kísérletezni.
A vállakozó szelleműbbek akár basszuscsapdát is tervezhetnek a problémás szoba módusokra hangolva Helmholtz vagy Multi-layer absorber calculator segítségével. (pl. hasonlóval lehet próbálkozni: 200mm Airrock ND, 10mm légrés + egy a kalkuláció szerinti perforált előlap). A dokumentációban kapunk segítséget, hogy mit hogyan kell értelmezni.
A kalkulátor nem a gyapottábla testsűrűségét kéri, hanem az áramlási ellenállását (Flow resistivity).
Íme az akusztikai panelként leggyakrabban használt Rockwool gyapottáblák áramlási ellenállása:
Airrock LD 40 kg/m3 14000 Pa.s/m2
Airrock ND 50 kg/m3 19000 Pa.s/m2
Airrock HD 70 kg/m3 32000 Pa.s/m2
Airrock XD 90 kg/m3 50000 Pa.s/m2
Ezek a piros vonalról leolvasott értékek, de látszik hogy a gyártó egy szélesebb sávot adott meg, így kissé bizonytalan, hogy a valóságban mennyi is az egyes panelek áramlási ellenállása.
Másik forrásból származó adatok szerint ezekkel az értékekkel érdemes kalkulálni:
Airrock LD 40 kg/m3 10800 Pa.s/m2
Airrock ND 50 kg/m3 14400 Pa.s/m2
Airrock HD 70 kg/m3 20700 Pa.s/m2
Jó tervezést, építést mindenkinek! Az elért eredményekért felelősséget nem vállalok! 😀